EDUCATHON'22

Dördüncü yılında EDUCATHON’22, Creality Türkiye ana sponsorluğunda ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları partnerliğinde Darüşşafaka kampüsünde hayata geçmiştir.

11-12-13 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşen ve “3 Boyutlu Tasarım” konusunu ele alan Educathon’22; 8 disiplinlerarası takımın fiziksel katılımı, kolaylaştırıcı ekibin desteği ve mentorların yönlendirmesi ile fiziksel çıktı odağında gerçekleşmiştir.

Educathon’22 sonunda jürinin seçimi sonrası kazanan takımlar toplam 25.000 TL değerinde 3 Boyutlu Yazıcıların sahibi olmuştur.

Kimler Kazandı?

North

Derya Kılınç ve Abdulkadir Özcan’ın Educathon’22 kapsamında geliştirdiği North, çocukların yer-yön kavramı ve haritalama becerilerini desteklemeyi hedefliyor. North’un hedef kitlesini anaokulu ve ilkokul seviyesindeki öğrenciler oluşturuyor. Dokunsal bir kolye tasarımı ve oyun matından oluşan North ile çocuklar sağ-sol kavramını kas hafızaları ile öğrenirken onlara verilen yönergeleri ızgaralanmış olan oyun matında hareket ederek tamamlamaya çalışıyor.

Mind Storm

Gökhan Aldemir, Onur Muhammed Atay ve Sinem Özdemir’in geliştirdiği unplugged ürün ile bilgisayarsız bilgisayar öğreniminde bilgi işlemsel düşünme ve algoritma becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Ekip, yazıcıdan baskı alınan kod bloklarının bir tabla üzerinde algoritmik bir akışının sağlanması ve onun üzerine gelecek olan başka bir tabla üzerinde de altta oluşturulan algoritmanın arayüzünü ve bunlar arasındaki ilişkiyi öğretmeyi amaçlıyor.

Matematik Şehri

Seda Yavuz ve Mehmet Yöney’in geliştirdiği ürün ile soyut matematik konularının somutlaştırılması amaçlanmıştır. 3B yazıcı ile basılan modüler parçalar ile matematik işlemleri, kesirler, tek ve çift sayılar gibi konular oyunlaştırılarak bir şehir kurma kurgusu içerisinde verilmiştir. Bu kurguda binaların kat sayısının tek ve çift oluşu, köprü inşa etmek isteyen öğrencilerin köprüyü oluşturan parçalar ile bütünü arasındaki ilişkisi gibi oyunlarla çocuklara matematiğin gündelik hayata etkilerinin anlatılması hedeflenmiştir.

Ödüller

1.Takım
CR-200B

2.Takım
SERMOON V1 PRO

3.Takım
ENDER-3 V2

Tema: 3 Boyutlu Tasarım

Yaratıcılığı Destekleyen Oyuncak

3 boyutlu yazıcılar yaratıcılığı destekleyen, markalardan ve cinsiyetten bağımsız, zamansız oyuncakların tasarımı ve üretiminde kullanılabilir. Çocukların serbestçe oynayabileceği, çeşitli oyunlar üretebileceği, yapılandırılmamış ve açık uçlu deneyimler sunan oyuncaklar çocukların hayal gücünü, yaratıcılıklarını ve eleştirel düşünme becerilerini destekler. Bu sayede çocuklar, ebeveynleri tarafından talimat veya rehberlik olmadan bağımsız olarak oynayabilir. Etkinlik boyunca takımlar tüm bu tasarım özelliklerini 3 boyutlu yazıcıların üretme kabiliyeti ile birleştirerek çocuklar için yaratıcı oyuncak setleri oluşturabilirler.

Soyut Kavramların Somutlaştırılması

3 boyutlu yazıcı teknolojisinin eğitimde kullanımını anlamlı hale getiren konulardan birisi de müfredatta bulunan soyut konuların somutlaştırılmasıdır. Her yaş grubunda ve derste öğretmenler somutlaştırma yapmak için çeşitli eğitim materyalleri geliştirmektedirler. 3 boyutlu yazıcılar bu tarz materyal geliştirme sürecini hızlandırma, kolaylaştırma ve erişilebilir kılma noktasında faydalıdır. Bu sebeple takımlar 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak herhangi bir branşa ait bir kazanımın verilmesinde faydalı olabilecek, konunun anlaşılırlığını ve öğrencilerin akıllarında kalıcılığını artırabilecek bir ürün ortaya çıkarabilirler.

Okul Ekosistemi için İnovatif Çözümler

Bu başlık, içerisinde eğitimcilerin ve öğrencilerin bulunduğu okul ekosisteminde ortaya çıkabilecek çeşitli sorunlara ilişkin çözümlere odaklanıyor. 3 boyutlu yazıcıların bu problemlerin çözümünde kullanılması ve öğretim süreçlerini kolaylaştırması amaçlanıyor. Buna yönelik olarak takımlar sıfırdan araçlar üretebilir veya hali hazırda kullanılan ürünlerin inovatif eklentiler yardımıyla geliştirilmesini ve/veya verimliliklerinin artırılmasını sağlayabilirler. Okul ekosistemi için 3Boyutlu Yazıcı teknolojisinin ufak ama inovatif dokunuşlarının ne kadar kritik olacağını Educathon’22 boyunca birlikte gözlemleme fırsatı bulacağız.

Mentörler

Ayşesu Çelik

Belma Tost

Ceylan Uşaki Erali

Doğukan Güngör

Meryem Çördük

Michael Barngrover

Recep İlkbahar

Serdar Okumuş

Ufuk Emin Akengin

Jüri

Arzu Atasoy

Barış Şimşek

Berra Yalçın

Elif Atmaca

Ana Sponsor

Stratejik Partnerler

Destekçiler

Organizatör

Bize Ulaş!

Aklına takılan her şey için bize aşağıdaki sosyal medya hesaplarından ve [email protected] üzerinden ulaşabilirsin.